Sign in to follow this  
UHQBot

new price for familly fishing calculated

1 post in this topic

as example on actually familly fishing (2880 labor for 1 full day):
1g = 2880 = 2880 labor / 100 (cost) = 28.8 * 1 = 28.8 gold
3g = 2880 = 2880 labor / 100 (cost) = 28.8 * 3 = 86.4 gold
5g = 2880 = 2880 labor / 100 (cost) = 28.8 * 5 = 144 gold

2 alts (2880 labor for 1 full day):
1g = 2 alts+main * 2880 = 8640 labor / 100 (cost) = 86.4 * 1 = 86.4 gold
3g = 2 alts+main * 2880 = 8640 labor / 100 (cost) = 86.4 * 3 = 259.2 gold
5g = 2 alts+main * 2880 = 8640 labor / 100 (cost) = 86.4 * 5 = 432 gold

4 alts (2880 labor for 1 full day):
1g = 4 alts+main * 2880 = 14400 labor / 100 (cost) = 144 * 1 = 144 gold
3g = 4 alts+main * 2880 = 14400 labor / 100 (cost) = 144 * 3 = 432 gold
5g = 4 alts+main * 2880 = 14400 labor / 100 (cost) = 144 * 5 = 720 gold

because there are also people running 9 alts (2880 labor for 1 full day):
1g = 9 alts+main * 2880 = 28800 labor / 100 (cost) = 288 * 1 = 288 gold
3g = 9 alts+main * 2880 = 28800 labor / 100 (cost) = 288 * 3 = 864 gold
5g = 9 alts+main * 2880 = 28800 labor / 100 (cost) = 288 * 5 = 1440 gold

so as i can see here if u change it to 1, 3 or 5 gold it wouldnt be profitable for actually familly fishing people so why would familly fishing exist if no one use it because its not worth it? I can do 300g a day by doing normal packs half afk wachting a movie with auto walk

now to the alts:
you can see that running 9 alts is pretty op on 5 gold
the most people running 2 alts - 3g would be good because you can do the same amount of gold by doing trade packs just on your main and you dont have costs for this pack if you get every ressources by yourself
(15 gold pack = 140 labor with 0 skill = 2880 labor / 140 = 20.57 = 20 packs * 15 gold = 300 gold)

so if you dont want destroy fishing it should be at 3g maybe 3g 50s to fully reach the 300 gold
if you set a level limit only it wouldnt matter because people level up and fish again
also there should be a limit of people that can fish together otherwise 9 alts would destroy the prices again
another way would be to stop allowing alts but this wont happend

View the full article

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this